Görele sürücü kursu

Özel Görele M.T.S. Kursu

Elektronik (E-Sınav) Sınav Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik sınav sonuçları iki şekilde öğrenilir. Bunlar;

Birinci yol, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Elektronik Sınav Sonuç Açıklama Ekranına girerek öğrenilebilir.

İkinci yol ise e-Devlet sistemidir.

MEB E-Sınav Sonucu Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sınav sonucunuz öğrenmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

http://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx bağlantı adresine tıklayın. Açılan ekrana T.C. kimlik numaranızı ve ekrandaki 4 haneli güvenlik kodunu yazın. “Sorgula” butonuna basın.

E-Devlet E-Sınav Sonucu Sorgulama

E-Devlet’ten sınav sonucunuzu öğrenmek için;

turkiye.gov.tr adresine girin. Sırayla “E-Hizmetler – Eğitim – M Harfi – Milli Eğitim Bakanlığı” yolunu izleyin. Sayfayı aşağı kaydırın. “MEB Sınav Sonucu Sorgulama” bağlantısına tıklayın. Sisteme giriş yaptıktan sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz. Aynı ekrana ana sayfadaki arama kutucuğuna “E-Sınav sonucu” yazarak, “Kurumlar – M Harfi – MEB” yolunu izleyerek ya da https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-sonuc-sorgulama bağlantısına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Sınav sonucunuzu bu yollarla çok kısa bir süre içinde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda gittiğiniz sürücü kursu da sınav sonucunuz hakkında sizi bilgilendirecektir.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sistemin değişmesi ve yazılı sınavdan elektronik sınava geçilmesiyle birlikte sınav sonuçlarının açıklanması da daha hızlı ve kolay oldu. Merkezi sınav sisteminde tüm adaylar aynı saatlerde sınava giriyor ve sonuçlar birkaç gün sonra açıklanıyordu. Ancak elektronik sınav uygulamasıyla birlikte aday sınavını bitirdiğinde, görevliden sınavın sonucunu çıktı olarak anında alabilmektedir. Bu sayede sonuçlara sınavı bitirdiğiniz anda ulaşabilirsiniz.

Sınavda başarılı olmanız halinde direksiyon eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu eğitimleri de tamamlandıktan sonra direksiyon sınavına girmeniz ve ehliyet alabilmek için direksiyon sınavından da başarılı olmanız gerekir.

E-Sınava Kaç Kez Girme Hakkı Vardır?

Elektronik sınava her aday 4 defa girebilir. 4 hakkın 4’ünde de başarısız olan adayların sürücü kursuna tekrar kayıt yaptırmaları ve yeni bir dosya açtırmaları gerekir. 4 sınavda da başarılı olmayan adaylar yeniden sürücü kursuna kayıt olduklarında kurs ücretini ve diğer ücretleri de yeniden ödemek zorunda kalırlar.

E-sınav sonuçlarını sınava girdiğiniz yerde görevliden çıktı şeklinde teslim alabileceğiniz gibi MEB’in sınav sorgulama ekranından ya da e-Devlet sisteminden online olarak görebilirsiniz.

Trafik; sevgi, saygı ve hoşgörü ile güzeldir.